VedatMilör

Bütün halinde balık, hele hele kalkan pişirmek ise ayrı hüner ister.
Balıkçı Kahraman doğrusu, Kahraman Balıkçı değil… Mutfak işi önemli. Balık işi çook önemli. Hele hele kalkan çoook önemli. Yağlı balıkları ızgara severim. Kalkanın ızgarasını ise tavasına tercih etsem bile genellikle tava olsun derim. Nedeni basit. Izgara zor iştir. Herkes mangal yakmayı bilmez. Bilen de genellikle balığı değil, et-kebap işini bilir. Balığı kötü ve fazla pişirir.

Ama dediğim gibi mangal işi beceri ister. Sabır ister. Odun kömürü kullanacaksın. Gerekirse değişik odun türlerini kullanıp ilginç aromalar yaratacaksın. Mangal yanıp ateş közlenene kadar sabredeceksin. Sıcaklığı hep aynı seviyede tutacaksın.

Bütün halinde balık, hele hele kalkan pişirmek ise ayrı hüner ister. Dağılmayacak. Bir tarafı fazla pişerken diğer tarafı kanlı kalmayacak. Herkesin harcı değildir. Ancak gerçek “kahramanlar” becerir.


JuliusJaspers

Ondertussen is onze tarbot door de “fishdocter” tot een perfecte cuisson gebracht, maar dat is het dan ook.
Het is een hele tour… eerst in de pissende regen wachten op een tram. Het kreng werkt op muntjes, die moet je aan de overkant kopen, de machine accepteert alleen munten, 5-10-20 biljetten en dan nog gaan ze stuk voor stuk…. Daarna in de funiculaire, weer andere munten kopen, daarna in de metro, muntjes kopen…, en daarna in de taxi. Na anderhalf uur arriveren we in een piepklein dorpje aan de monding van de Bosporus, de Zwarte Zee begint een kilometer verder (Rumeli Kavak district).
Ondertussen is onze tarbot door de “fishdocter” tot een perfecte cuisson gebracht, maar dat is het dan ook. Tarbot van de grill, perfect gegaard, stukje citroen, en de hom/kuit en lever apart gebakken. Prima!!
De desserts, er wordt ons niets gevraagd maar ze staan wel gewoon als extra op de rekening, zijn zoals gebruikelijk mierzoet, en natuurlijk weer pompoen… De rekening is een verhaal apart, de kaart gaat 3 keer door de machine. 1 keer voor de vis, 1 keer voor de rest, en 1 keer voor de fooi…
De taxi brengt ons langs de prachtige kustweg weer terug naar de metro en we duiken het druilerige istanbul weer in. Mooie ervaring!

Spottedby Locals

Turbot At It's Best
I get suspicious when somebody gushes about something. Yet, here I am ready to gush about Balikci Kahraman. And last time I checked my offshore bank account, Mr. Kahraman is not paying me to say so. Well, actually he could not care less! This place is the type of place that needs no hype. It’s all about the freshest and best cooked varieties of fish available, and especially turbot tandoori. They honor everything they put on the table with a stellar and often simple preparation.

Home prepared varieties of bread kept warm on a stove indoors, their tomato and green salads, continuing with other starters like creamy turbot liver, salted tunny, and calamari all make a memorable experience. And these are all before you taste the best grilled turbot in Istanbul, and anywhere else for that matter.


NeredeNe Yemeli?

Kahraman kalkanı bütün olarak en iyi yapan yer!
Mangal ve ızgarada balık pişirmek ustalık ister hele kalkanı bütün olarak yapacaksanız bu işin ehli olmanız şart. Kahraman kalkanı bütün olarak en iyi yapan yer… Kendine özgü tekniğin sırrı ise ızgarada balık pişerken üstüne bir kapak kapatması. Böylece kalkan lokum gibi ve harika pişerek masanıza geliyor.
Kalkan yemezseniz her balık çok taze ve hepsi iyi pişiriliyor. Özellikle tekir ve levrek tavsiye ederim.

YeniHayatın Tadı

İstanbul’da kalkanı bir bütün halinde mangal yapan yer bildiğim kadarıyla yok...
Rumeli Kavağı’ndaki Kahraman, uzun yıllardır kalkanı tandır usülü yapıyor. İstanbul’da kalkanı bir bütün halinde mangal yapan yer bildiğim kadarıyla yok. Genelde dilimlenerek kızartılan kalkan, burada odun ateşinde pişiriliyor.
Eğer kalkan yemeğe geldiyseniz kendinizi çok fazla mezeyle doyurmayın. Garsondan öğrendiğim kadarıyla meze konusunda çok fazla seçenek yok ama ara sıcaklarda seçenek çok… İsterseniz ızgarada kalamar ya da tereyağında karides tavsiye edilebilir. Tereyağında karides iri taneli ve lezzetli.

Salt'nPepper

Balıkçı Kahraman'ın "Kahraman" Aşçısı
Yıllardır herkesten en iyi Kalkan Balığının Balıkçı Kahraman’da olduğunu duyuyorum. Ailem de ben yurt dışındayken gittiklerinden, yedikleri soğanlı domates salatasından ve Kalkan balığından dışarıda her yemek yediğimizde bahsederler. Rumeli Kavağı’nda oluşu nedeniyle sürekli geciktirdim gitmeyi, nedense uçağa atlayıp Bodrum’a gitmek kadar uzak geldi gözüme. Nihayet bir aile yemeğinde artık dayanamayıp yerimizi ayırtıp, bir Cumartesi akşamı Balıkçı Kahraman’ın yolunu tuttuk.. Kalkan balığına olan sevdam geç de olsa işte bu restoranla başladı.

Milliyet.com.tr

Izgara Kalkanın Kahramanı
Balık yemeyi seviyorsanız ünlü işadamlarının da gözdesi olan Rumeli Kavağı’ndaki Balıkçı Kahraman’ı bir yere not edin. Yol uzun ama karides panelerine, kalkanlarına değer…
Rumeli Kavağı’ndaki Balıkçı Kahraman gerçekten iyi balık yemeyi sevenlerin ve bunun için de uzun yol zahmetine girmekten çekinmeyenlerin adresi.

İstanbulThe Guide

Their tomato salad, arugula salad, creamy turbot liver, calamari, and warm breads are raved about, all delicious and fresh.
Kahraman’s excellent fish quality, however, and its creative presentation more than makes up for the view it lacks, and the restaurant seeks to compensate for the lack of a waterfront setting with nets dangling from the ceiling and various other fishing paraphernalia, hanging alongside photos of celebrity clients and their thank-you notes.
Especially famous for its delicious kalkan tandır (turbot tandoori), Balıkçı Kahraman offers great service, which is evident in the fact that waiters actually cut and bone the turbot for the novice fish-lovers. Their tomato salad, arugula salad, creamy turbot liver, calamari, and warm breads are raved about, all delicious and fresh.